Znanje za psihofizično zdravje
28.11.2024 |
Novice zveze
Znanje za psihofizično zdravje
V sklopu programa »Znanje za psihofizično zdravje«, ki ga sofinancira mestna občina Maribor smo na Zvezi društev za socialno gerontologijo Slovenije izvedli delavnice temeljnih postopkov oživljanja. Udeleženci programa so bili občani in voditelji skupin za samopomoč iz mestne občine Maribor.
Srčni zastoji se najpogosteje zgodijo doma in v službi, med svojci, prijatelji, sodelavci in sosedi. Človek, ki mu je zastalo srce, se zgrudi, ne diha in je neodziven. Oboleli si ne more pomagati sam, popolnoma je odvisen od zunanje pomoči. Življenje obolelega je torej v rokah oseb, ki se takrat nahajajo v njegovi bližini.
Na leto se zgodi približno 1400 do 1700 zastojev srca. Z dobrim znanjem temeljnih postopkov oživljanja (TPO) in poznavanje lokacije AED (avtomatski eksterni defibrilator) obolelemu lahko pomagamo in povečamo njegove možnosti za preživetje.
Ob teh nenadnih, nepričakovanih dogodkih ne vemo točno kako bomo odreagirali. Soočamo se z veliko mero stresa in negotovosti. Strah vodi v to, da otrpnemo, da celo ne pomagamo. Zelo pomembno je, da se o tem pogovarjamo, pridobivamo informacije, nova znanja in s tem tudi samozavest, da se bomo odzvali in pomagali. Vse kar bomo naredili je bolje kot nič.
Delavnice je izvedlo društvo AED. Njihovi prostovoljki Maša in Barbara sta nam na zelo preprost in razumljiv način demonstrirali temeljne postopke oživljanja in nas naučili uporabljati AED aparat.
V sklopu programa je nastala zloženka, kot pripomoček za učenje ali osvežitev znanja o temeljnih postopkih oživljanja. Zloženko smo razdelili med udeležence delavnic in jo dodali kot prilogo v našo revijo Prepletanja. Spodbujamo vas, da jo iztrgate, preberete in jo ob priložnosti predstavite na skupinah za samopomoč.
Jasmina Vrečko,
strokovna služba ZDSGS