Epidemija COVID-19 in posledice za ranljivejše skupine
10.05.2021 |
Izpostavljeno
V rubriki »Izpostavljeno« tokrat objavljamo dvoje vsebin, ki se navezujejo na epidemijo COVID-19 in posledice za ranljivejše skupine:
1. Sporočilo za javnost »Prostovoljstvo v času COVID-19 v organizacijah na področju duševnega zdravja in sorodnih nevladnih organizacijah (NVO)«
Društvi ŠENT in OZARA sta 6. maja 2021 v okviru skupnega projekta »KO-PROSTO: S krepitvijo prostovoljstva do večje profesionalizacije nevladnih organizacij«, ki ga financira Ministrstvo za javno upravo RS, organizirali virtualno okroglo mizo, na kateri so svoje izkušnje in težave na področju prostovoljstva v času COVID-a pri delu z osebami s težavami v duševnem zdravju in drugimi ranljivimi skupinami delile tudi druge nevladne organizacije na tem področju.
SZJ Prostovoljstvo v času COVID
2. Poročilo o raziskavi Zagovornika načela enakosti »Razmere v domovih za starejše v prvem valu epidemije covida-19«.
Starost je ena izmed osebnih okoliščin, na podlagi katere je po Zakonu o varstvu pred diskriminacijo diskriminacija prepovedana. Z raziskavo o razmerah v domovih za starejše v prvem valu epidemije covida-19 je Zagovornik poskušal dobiti čim več informacij o stanju v domovih za starejše od tistih, ki tam živijo, njihovih svojcev in tam zaposlenih. K sodelovanju v raziskavi je povabil tudi predstavnike nevladnih organizacij, ki delujejo na področju varstva pravic starejših. Iz ankete in intervjujev izhaja, da so imeli ukrepi za ščitenje stanovalcev pred okužbo z novim koronavirusom hude stranske in nehotene posledice za njihovo zdravje in počutje, koristi in pravice.